üniversite tercihi hakkında

 

tercih denince akla üniverste gelir yani stres gelir, bu yazıda bu süreçte biraz yardımcı olmak istedim…

Doğru tercih yapmak için önce neyi bilmek gerekir?

doğru tercihin sırrı ösym’nin yerleştirme sistemini kavramak gerekir. ösym yerleştirmeleri başarı sırasına göre yapar ve yerleştirmeye o bölümü ilk tercih eden adaylardan başlar, kontenjan dolana kadar adaylar yerleşir.

İlk tercihinizdeki bölümde size sıra gelmeden kontenjan bitmişse ikinci tercihinize geçer, ikiniciside olmamışsa üçüncüsünü o da olmamışsa dörtüncü beşinci tercih diye son tercihinize kadar yerleştirmeyi dener.

kontenjan dolmazsa ne olur?

diyelimki bölümdeki kontejan 40 kişilik sizde o bölümü tercih eden 40. kişisiniz ve o bölümü toplam 40 kişi tercih etmiş, böyle bi durumda puanınız ne olursa olsun o bölüme yerleşirsiniz. yani ilgili puanı 180 olan bi kişi eğer kontenjan dolmamışsa tıpba bile girebilir.

iş böyle olunca tercihlerinizde puanınızın biraz üzerinde bir bölüm yazmanız faydalı olacaktır.

tercih listesini nasıl hazırlamalı?

tercih listesini başarı sırasına göre hazırlamak her zaman daha sağlıklı bi seçim olacaktır, çünkü bi bölümün puanı değişebilir ama sıralaması kolay kolay değişmez.

tercih robotları ne kadar sağlıklı?

tercih robotları durumunuzu anlamada cok büyük bi yardımcıdır. tabi her robot yakın listeler çıkaramaz. tercih listenizi hazırlarken robottan yardım alabilirsiniz fakat mutlaka ulaşabildiğniz iyi bir eğitmenle tercih edin.

hangi robot?

1- http://www.tercihrobotu.com.tr

yüzde seksen oranında doğru sonuçlar verebilir, çok tercih edilen bi robottur, çok tercih edildiği içinde liste hazırlama sırasında donmalar yaşayabilirsiniz, diğer robotlara göre daha az sonuç çıkarır.

2- www.yaynet.com.tr/tercih_robotu/

pek bilimez ama iyi bir robottur daha kapsamlı sonuçlar çıkarır, durumu iyi sayılmayan arkadaşlara tavsiye ederim 🙂

3- tercih.tv/ygs-lys

uğur dersanesinin detaylı bi tercih robotudur. Türkiye haritasında illeri seçebilirsiniz, ösym bilgileri istemeden çalıştığı için içiniz daha rahat olur. adım adım form doldurmakla uğraşmadan tercih listesi hazırlaya bilirsiniz. daha az sonuçlar çıkarır. size ait geçici olmayan bi liste oluşturur ve her an her yerden ulaşabileceğiniz bi link bile veriyor.

 

2014-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu (Temmuz2014)

ilgili sorularınızı yorumdan bekliyorum

üniversite tercihi hakkında” üzerine 3 düşünce

 1. BBB

  İzmir Üniversitesi, İzmir’in 6. üniversitesidir. Üniversite 2007 yılında Doğanata Grubu’nun önderliğinde Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı (DEKVA) tarafından kurulmuştur.
  Akademik kadrosu ve eğitimiyle kesinlikle mükemmel bir üniversitedir.
  http://www.izmir.edu.tr
  izmir.edu.tr

  Cevapla
 2. dilanur erdem

  Şey merhaba ben buraya arkadaşım için yazıyorum. Bu sene 9. sınıfız. teogdan 453 puan aldık türkiyede %7 lik dilimdeyiz. Liseye geçtik diye baya bi rahatladık bu yüzden de notlarımız baya bir düştü. arkadaşım sayısalı çok severek yapıyor ama çalışmadığımız için düşük aldık o ise sayısalı çalışsa da yapamayacağı endişesine kapıldı mf seçmek istiyordu önceden fakat şu an tm düşünüyor seçtiğinde pişman olacağını adım gibi biliyorum ona verebileceğiniz tavsiyeler var mı ? şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s