CV nasıl hazırlanır

İnternetten bulunan bedava şablondan bahsetmeyeceğim. CV nedir, ne demektir ne işe yarar, anlamda nasıl hazırlanmalı bu şey? İşte bunların cevaplarını buacağız.

 

CV nedir, ne değildir

CV öncelikle bir otobiyografi değildir bunu bilmek gerek. CV nizi inceleyen sizin özel hayatınızı merak etmiyor çünkü niteliğinizin peşinde. Yani CV yi kendinizi tabiricaizse kendinizi pazarladığınız bir broşür katalog gibi düşünebiliriz. Olmasada varmı gibi, bilmesenizde biliyormuş gibi yaptığınız birşey.

 

Kendini nasıl pazarlarsın?

Kendini öyle bir pazarla ki, karşındaki senin bir ihtiyaç olduğunu hissetsin. Rakiplerinden farkın bu noktada en çok öne sürmen gereken unsur. Abarta abarta, uzata uzata pozitif farklarını anlat, hem CV nde hemde sözlü olarak.

 

CV de neler olur, neler olmaz

CV de hobileriniz olmaz. Boz zamanlarınızda yaptığınızı yazdığınız ama yapmadığınız şeyler olmaz, yemek tarifini yazmak ne kadar mantıksızsa (aşçı çalışan adayları hariç) özel hayatınızı yazmanızada mantıksız. Eğer sorarlarsa söylersiniz. CV de eğer geçmişte çalıştığınız ve başarılı olduğunuz zamanlar varsa lafı dolandırmadan devrik cümle kurmadan kronolojik sırada yazmalısınız. En temel mesele bu. Ama daha önce bir deneyiminiz olmadıysa, öğrencilik hayatınızda kazandığınız başarıları varsa staj başarınızı yazabilir, Öğrencilik döneminde konuyla ilgili aldığınız sertifikaları belgeleri ekleyebilirsiniz.

 

CV de deneyimleriniz, aldığınız sertifikalar ve global-modern dünyanın getirdiği pc bilginizi mutlaka ayrıca belirtmeniz gerekiyor. Sertifikalarınızı ayrıca belirttikten sonra Pc deki yeteneklerinizi grafiksel olarak göstermek son zamanlarda popüler ve etkili bir yol. Unutmayın ikna edeceğiniz kişi sizin için bir aptal olmalıdır. Görsel unsurlar herkesin anlayabileceği şeylerdir. Bir aptala anlatır gibi kendinizi anlatabilmen gerekir. Görsel manada da CV tasarımına önem vermen çok çok iyi olacak. Açık-seçik, derli-toplu, soruya yer bırakmıycak kadar bilgi dolu şekile düzenlemelisiniz. Bunun için internette hazır şablonlar var, kimisi parayla satılıyor kimisi ücretsiz. Hatta online olarak düzenleyebiliyorsun.

Bu noktadan sonra geri kalan iyi çalışılmış bir rol ve sabır.

Başarılar arkadaşımJ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s